कर्णाली नदीबारे लुम्बिनी र सुदूरपश्चिमबीच विवाद

महेन्द्रनगर । कर्णाली नदीको नदी जन्य स्रोतको उपयोग तथा संरक्षणका विषयमा सुदूरपश्चिम र लुम्बिनी प्रदेशबीच विवाद सृजना भएको छ । लामो समयदेखि कर्णाली तटीय क्षेत्रमा रहेका दुवै प्रदेशका स्थानीय तहबीच विवाद भइरहेको हो। यसको समाधानको लागि दुवै प्रदेशका मुख्यमन्त्री सहितका प्रतिनिधिहरू एक आपसमा छलफल थालेका छन्।

मंगलवार लुम्बिनी प्रदेशको बर्दियामा आयोजना गरिएको मुख्यमन्त्री स्तरीय संयुक्त संवादमा सुदूरपश्चिमका मुख्यमन्त्री कमल बहादुर शाह र लुम्बिनी प्रदेशका मुख्यमन्त्री डिल्लीबहादुर चौधरीले समस्या समाधान गर्न सहमत भएका हुन्। समस्या समाधान गर्न सुदूरपश्चिमका कामु प्रमुख सचिव डा। हरिप्रसाद लम्साल र लुम्बिनी प्रदेशका निमित्त सचिव सुमन घिमिरेलाई विज्ञ समूह बनाउने जिम्मा दिने सहमति भएको थियो।

संवाद समूह सचिवालय तुलसीपुर दाङले आयोजना गरेको कार्यक्रममा दुवै प्रदेशका मुख्यमन्त्री सहित, विभागीय मन्त्री , राज्य मन्त्री , प्रतिनिधि सभा सदस्य, सचिव, प्रदेश सभा सदस्य, स्थानीय तहका प्रमुख उपप्रमुख तथा प्रशासकीय अधिकृत,डिभिजन वन,निकुञ्ज, रानी जमरा कुलरिया सिचाइ आयोजना, कर्णाली नदी व्यवस्थापन आयोजना लगायतका सबै निकायका प्रतिनिधिहरू उपस्थित थिए ।

‘क्षेत्राधिकारको विवाद अझै सुल्झिएको थिएन । आजको छलफलले समस्या समाधान हुने अपेक्षा गरिएको छ’ संवाद समूहको वरिष्ठ सहजकर्ता सुनिल बस्नेतले भने, ‘विज्ञ टिमले अब यसको काम अगाडी बढाउने अख्तियारी पाएको छ।’ पुसको तेस्रो साता भित्र विज्ञ टिमले समस्या समाधानको पहिचान गर्ने र त्यसको समाधानको लागि दुवै प्रदेश सरकार सहमत हुने जनाइएको छ ।

त्यसपछि संघीय सरकारलाई नीतिगत निर्णयको लागि आग्रह गर्ने तयारी गर्ने विषयमा मंगलवार दुई प्रदेश सरकार बिच छलफल भएको हो।

सम्बन्धित

Leave A Reply

Your email address will not be published.